Společnosti v ICT sektoru dosahují rekordních zisků – pracovní podmínky jejich zaměstnanců tomu ale neodpovídají

Rok s koronavirem byl pro mnohé firmy a podniky likvidační – museli zavřít obchody nebo omezit výrobu. Naopak firmy v komunikačním a IT sektoru se dostaly na vrchol – jejich služby a produkty byly potřeba více než kdy jindy, protože vše se lusknutím prstu přesunulo do online prostředí. 

Zavřené obchody pomohly i přepravním společnostem. Jednou z nejúspěšnějších je Zásilkovna, která spadá pod logisticko-technologickou skupinu Packeta, která působí již ve více než 33 zemích a její vliv se rychle rozšiřuje i v Česku. Už i ve spoustě malých českých obcí můžeme najít boxy této firmy, kde se dají vyzvednout zásilky různého druhu. Zásilkovna tak za loňský rok překonala všechny dosavadní rekordy a její obrat přesáhl miliardu českých korun. To by byl samozřejmě sám o sobě skvělý výsledek, ale Zásilkovna nejsou jen balíky, ale také cca 1500 zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří balíky rozvážejí, obsluhují zákaznickou linku, zodpovídají dotazy zákazníků a zákaznic, řeší reklamace, komunikují s dopravci, doručují zásilky a dělají další spoustu věcí, které koncoví zákazníci*ce většinou nevidí! 

Zásilkovna se ale objevila v médiích i v jiném světle – jako zaměstnavatel, který na jedné z poboček nedodržoval opatření proti šíření koronaviru i přes to, že na to zaměstnanci*kyně upozornili. S celou kauzou přišel DeníkN a odkryl podrobnosti v několika článcích. Zásilkovna nejdříve obvinění odmítla, poté ukončila pracovní poměr s dvěma manažery této pobočky a chybu “lidského faktoru” uznala.  

Zásilkovna je jen jeden případ, který vyšel najevo. Ale co ostatní pracoviště, kde jsou zaměstnanci ohrožováni na zdraví nebo kde se pracuje ve špatných podmínkách nebo za minimální mzdu? Řada zaměstnavatelů trhá rekordní zisky na úkor zdraví zaměstnanců/kyň a ti z toho mají jen drobky.

Není zde žádná omluva pro zaměstnavatele, kteří mají zdraví a životní úroveň svých zaměstnanců a zaměstnankyň až na posledním místě. A už nám dochází trpělivost na to, abychom takové pracovní podmínky jako zaměstnanci a zaměstnankyně tiše akceptovali. 

Čím víc nás bude, tím více budeme slyšet!
Zanechte nám na sebe kontakt a staňte se součástí změny. 

Napsat komentář

cs_CZČeština